Bolesław Bierut


Bolesław Bierut (1892-1956) był polskim politykiem i działaczem komunistycznym, a także agentem NKWD. Pełnił też funkcję Przewodniczącego Krajowej Rady Narodowej (1944), prezydenta KRN, prezydenta RP (1947-1952) i przywódcy PZPR. 5 lutego 1947 roku Bierut został wybrany przez Sejm Ustawodawczy (ukonstytuowany w wyniku sfałszowanych wyborów) na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W 1948 miał miejsce pewien konflikt w kierownictwie PPR. Całkowicie odmienne zdania mieli Bierut i Gomułka. Pierwszy był zwolennikiem polityki stalinowskiej, a drugi niechętnie odnosił się do planów kolektywizacji i sankcji przeciwko Komunistycznej Partii Jugosławii. Jednak 15 sierpnia 1948 roku Stalin udzielił Bierutowi zgody na usunięcie Gomułki z życia politycznego. Zwolennik Stalina oskarżył przeciwnika między innymi o odchylenie prawicowo-nacjonalistyczne. Po powstaniu PZPR w 1948 roku został on Sekretarzem Generalnym PZPR. Na stanowisku tym doprowadził do zdominowania partii przez entuzjastów polityki stalinowskiej 22 lipca 1952 roku uchwalono Konstytucję Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, która została opracowana przez specjalną komisję pod przewodnictwem Bieruta. Od 20 listopada 1952 do 18 marca 1954 Bolesław Bierut pełnił funkcję prezesa Rady Ministrów. Bierut był realizatorem interesów ZSRR wobec Polski i kierował procesem sowietyzacji. Współodpowiedzialny był za masowe represje, mordy polityczne, demontaż ustroju demokratycznego i fałszerstwa wyborcze. Na wzór kultu Stalina w PRL występował także nieco skromniejszy kult Bieruta, przykładem może być nazywanie miejscowości na cześć polityka: Bierutowice, Bierutowo, Bolesławowo. Huta Częstochowa i Uniwersytet Wrocławski nosiły imię Bieruta. Powstawały także liczne pomniki przedstawiające tego mężczyznę. Bolesław Bierut zakończył życie 12 marca 1956 r. w Moskwie, do której przybył na XX Zjazd KPZR. Rzekomo szokiem dla niego okazał się referat Chruszczowa, w którym potępiono „błędy i wypaczenia” czasów stalinowskich. O przyczynach jego śmierci krążyło wiele plotek, lecz najprawdopodobniej zgon był efektem, pogarszającego się już od dłuższego czasu stanu zdrowia mężczyzny. Jego zejście z tego świata przyśpieszyło długo oczekiwaną w Polsce odwilż i koniec mrocznego czasu polskiego stalinizmu.
 
 
ŹRÓDŁA: 
Łukasz Gajda, Tajemniczy życiorys Bolesława Bieruta, “kurierhistoryczny.pl” https://kurierhistoryczny.pl/artykul/biale-plamy-w-zyciorysie-boleslawa-bieruta,131 (dostęp: 25 maja 2019) 
Bolesław Bierut, “wikipedia.pl”, https://pl.wikipedia.org/wiki/Bolesław_Bierut (dostęp: 26 maja 2019) 
Bolesław Bierut 1892-1956, “ciekawostkihistoryczne.pl” https://ciekawostkihistoryczne.pl/leksykon/boleslaw-bierut-1892-1956/ (dostęp 26 maja 2019) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz