Podporządkowanie sceny politycznej komunistom

PODPORZĄDKOWANIE SCENY POLITYCZNEJ KOMUNISTOM 
Po wyborach, które odbyły się w 1947 r. komuniści w pełni kontrolowali sytuację polityczną w Polsce. Zbrojne podziemie było od dłuższego czasu inwigilowane przez aparat bezpieczeństwa, a po krótkim czasie rozbite. Członkowie: Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego byli zamykani w więzieniach, skazywani na śmierć lub długoterminowe kary pozbawienia wolności. Bardzo często zsyłani byli do obozów pracy. 

Gdy znaczenie komunistów rosło, znaczenie innych partii znacznie zmalało. Na kongresie ruchu ludowego, który odbył się w 1949, włączono rozbite mikołajczykowskie PSL do SL, które było kontrolowane przez władze. Tak powstało Zjednoczone Stronnictwo Ludowe (ZSL). Stronnictwo Pracy przystąpiło w 1950 do Stronnictwa Demokratycznego (SD). ZSL i SD były całkowicie podporządkowane PZPR i pełniły jedynie funkcje fasadowe. Obie partie propagowały hasła sojuszu robotniczo- chłopskiego i idee kolektywizacji (ZSL) oraz uspołecznienia wśród rzemieślników (SD). 
Znalezione obrazy dla zapytania krzyz win
WiN krzyż

Ilustracja
NSZ krzyż
Znalezione obrazy dla zapytania nzw krzyz
NZW krzyż


KULT JEDNOSTKI 
Wprowadzenie sowieckiego modelu komunizmu w Polsce niosło za sobą kult jednostki- Stalina. Szerząca się w szkołach, zakładach pracy, literaturze, środkach masowego przekazu oraz filmach indoktrynacja kreowała Stalina na personę idealną. Stalina przedstawiano niemalże jak Boga: 

  • Wiecznie żyjący nadczłowiek
  • Wszystkowiedzący geniusz
  • Troskliwy i dbający o obywateli 

Gdy 5 marca 1953 roku Stalin umiera, jego śmierć nie jest czymś zwykłym. Obywateli poinformowano tymi słowami “Przestało bić serce Józefa Stalina”. W krajach komunistycznych nie wychwalano tylko i wyłącznie wielkiego wodza, ale także I sekretarzy partii. W Polsce kult jednostki odbywał się także wokoło osoby Bolesława Bieruta. Jego imieniem nazywano m. in. Zakłady pracy. Tak samo jak w przypadku Stalina, postać Bieruta była wykreowana i zakrywała prawdziwe oblicze bezlitosnego przywódcy. 
Znalezione obrazy dla zapytania akademia 59 urodziny bieruta
Akademia z okazji 59. urodzin Bolesława Bieruta
Bibliografia/netografia:

S. Roszak, J. Kłaczkow, Poznać przeszłość. Wiek XX. Podręcznik do historii dla szkół ponadgimnazjalnych. Poziom podstawowy, wyd. Nowa Era
Grafika Google
      


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz