Represje polityczne w czasach stalinizmu

Stalin twierdził, że wraz z rozwojem komunizmu zaostrza się walka klasowa. Uważał, że wrogowie, nieważne czy realni czy nie, są wszędzie. W 1951 roku zarządził wprowadzenie nowych dokumentów, które pomogłyby organom władzy. Aby je uzyskać, należało zgłosić się na komendę milicji, w celu zostawienia odcisków palców.  
Wielu polskich działaczy niepodległościowych było przesłuchiwanych i torturowanych. Przez system ucierpieli m.in. 
Kazimierz Świtalski
  • Przedwojenny polski premier, piłsudczyk Kazimierz Świtalski 
  • Legenda podziemia, rotmistrz Witold Pilecki 
  • Szef Kedywu AK gen. August Emil Fieldorf, pseudonim Nil 
  • Słynny działacz Szarych Szeregów i AK Jan Rodowicz, pseudonim Anoda

August Emil Fieldorf

Stefan Mossor

Jan Rodowicz

Michał Rola-Żymierski






Ofiarami stalinizmu byli też działacze komunistyczni, którzy pomagali wprowadzić ten system w Polsce. Na początku lat 50 w więzieniach znaleźli się:
  •     Marszałek Polski Michał Rola-Żymierski
  •     Generał Stefan Mossor.
Represje dotknęły również Kościoła. Postanowiono ograniczyć jego wpływ na obywateli. W 1951 zamordowano w więzieniu zwierzchnika Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego biskupa Jana Padewskiego. Kościół otwarcie sprzeciwiał się nowemu ustrojowi, więc władze dokonały nacjonalizacji większości katolickich majątków, w tym należących do fundacji Caritas.  
W 1950 roku władze episkopatu podpisały porozumienie z rządem, zapewniające Kościołowi niezbędne do funkcjonowania deklaracje. W zamian władze kościelne uznały nowy ustrój. Jednak to nie powstrzymało represji. Kilku biskupów zostało aresztowanych i poddanych procesom. W 1953 nakazano duchownym składnie przysięgi wierności do PRL 
Przeprowadzono popisowy proces Czesława Kaczmarka, który po torturach przyznał się do współpracy z Niemcami w czasie wojny i oskarżył władze kościelne o antypolskość. Jednak mimo tego wyznania prymas Stefan Wyszyński nie potępił duchownego, przez co późniejszy kardynał został internowany w 1953. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz